Karabük Sohbet

İnternetin yaygınlaşmasının ardından, yeni insanlar tanıyabilmek için dışarı çıkıp bir kafeye ya da parka oturmak ve sohbet etmek istenilen insanla sohbet başlatabilmek için cesaret toplamak tarihe karıştı. Artık herkes evinde bacaklarını uzatarak yeni insanlar tanıyabiliyor. Chat siteleri internete erişimi olan her yerdedir. Karabük sohbet odaları Karabük halkının sosyalleşme ihtiyacını gidermekle kalmayıp Karabük’ü ve Karabüklüleri tanımak isteyen pek çok insan için de çare niteliği taşımaktadır.

Sohbet odaları sayesinde mesafeler kısalır ve Karabüklü bir insanın İstanbul’da birisiyle tanışabilmesi için olanak yaratır. Kullanıcının, chat yaparak tanıştığı birisi, günün birinde en yakın sırdaşı olabilir.

Chat siteleri birbirini tanımayan insanların sohbet odası edebilmeleri amacıyla tasarlanmış online ortamlardır ve burada bir insana ‘merhaba’ demek, parkta bir yabancıya ‘merhaba’ demek gibi değildir. Bu siteleri kullanan herkesin amacı chat yapmaktır. Karabük sohbet odaları birbirinden habersizce yaşayıp giden Karabük sohbet severleri bir araya getirmekle kalmaz, yakın şehirlerde ikamet eden kimseleri ve dünyanın her yerinden pek çok insanı da Karabüklülerin evlerine sanal ortam üzerinden misafir eder.

Karabük hakkında bilgiler
Karabük, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Yüzölçümü 4.164 kilometrekaredir.

Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli Köyü’nün bir mahallesi olan Karabük 6 Haziran 1995 tarihinde, 22305 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye’nin 78. ili olmuştur.

Karabük ili, doğusunda Kastamonu, batısında Zonguldak, kuzeyinde Bartın, kuzeydoğu ve güneydoğusunda Çankırı, güneybatısında Bolu illeri ile çevrili durumdadır.

Karabük İlinin ilçeleri
Yenice, Eflani, Eskipazar, Ovacık ve Safranbolu’dur.

Karabük ilinin önemli yaylaları; Karabük’te çok sayıda yayla bulunmaktadır, bunlar, Göktepe Yaylası, Aydan Yaylası, Sarıçiçek Yaylası, Dede Yaylası, Boduroğlu Yaylası, Sorkun Yaylası ve Uluyayladır.

Karabük ilinin önemli ovaları; Sadekaya Ovası, Bayındır Ovası, Hamamlı Ovası, Geren Ovası ve Cemal Ovasıdır.

Karabük ilinin önemli ırmakları
Karabük ilinin önemli akarsuyu Filyos ırmağı olmak üzere, Yenice Irmağı, Soğanlı Çayı, Eskipazar Çayı ve Araç Çayı da yer almaktadır.

Karabük ilinin önemli kanyonları; Düzce (Kirpe) Kanyonu, İncekaya Kanyonu, Tokatlı, Sakaralan Kanyonudur. Kanyonların en fazla olduğu yerler Safranbolu’dur.

Karabük’te çok sayıda mağara bulunmakta olup, bunların başında, turizm yönünden önemli Bulak ve Hızar (Mencilis) Mağaraları gelmektedir.

Atatürk’ün yönlendirmesi ile İsmet İnönü tarafından Karabük Demir Çelik Fabrikasının
temelleri 3 Nisan 1937 yılında atılmıştır. Bugün Türkiye’nin en büyük demir çelik firmalarının kuruluş yerleri Karabük’tedir. En büyük sanayi kuruluşu olan Karabük Demir-Çelik İşletmeleri, 1940 yılında üretime geçmiştir ve Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Bu işletmelerde yuvarlak demir, köşebent, maden direği, kütük, profil, çelik, metal ve çelik döküm ve pik üretilmektedir. Ekonomi bakımından en çok gelişme gösteren ilçe Safranbolu’dur.

Tarımsal ürünler olarak mısır, buğday, arpa, patates, kurusoğan başta gelmektedir ve vişne, üzüm, erik, armut, şeftali, elma, ayva, kiraz, dut, badem, iğde, Antepfıstığı, kızılcık, muşmula ve ceviz yetiştirilmektedir.

Geniş bir ormanlık alana sahip olan Karabük, yüzölçümünün % 60’ı ormanlarla kaplı durumdadır. Ormanların sık olduğu yerler Yenice, Safranbolu, Eskipazar ve Merkez ilçesidir. Karabük’te üç tane orman işletme müdürlüğü bulunmaktadır, bunlar: Eskipazar Orman İşletme Müdürlüğü, Yenice Orman İşletme Müdürlüğü ve Karabük Orman İşletme Müdürlüğü’dür. Düzensiz yararlanmalar sonucu doğal denge bozulmuş olup kayın, köknar, meşe, çam ve kayın gibi ormanlık alanlar vardır.
Karabük’te Karadeniz iklimi görülmekle birlikte, karasal iklim daha çok kendisini göstermektedir. Yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar ise daha soğuk ve yağış da azdır.

Tarihi Safranbolu evleri ve antik kentleri ile turizm cenneti olan Karabük, Safranbolu evlerinin restore edilmesi ile yemek ve eğlence mekanları için aranılan yer durumuna gelmiştir. Burada el sanatları ve hediyelik eşyaların üretilerek satıldığı dükkanlar vardır.

Karabük’te tarihi eserler ve kültürel miraslar mevcut olup, Hacılarobası ve Üçbölük Köyü, Pürçükören Köyü, Asar Kalesi, Asar tepesi, İncekaya Su Kemeri, Hızar Mağarası, Horozini Kaya Mezarları, Ayestefenos Kilisesi, Yenice Arberataum (Açık Hava Orman Müzesi), Karabük Bulak Köyü Mencilis Mağarası, Ovacık Karakoyunlu Kral Mezarı, Eskipazar, Eflani Şatosu, Hadrianapolis ve Kimistene antik kentleri ve Yörük Köyü tarihi ve turistik önem taşımaktadır.

Yöresel yemekleri
gözleme, su böreği, yayım makarnası ve ev baklavası bulunmaktadır. Safranbolu lokumu da Safranbolu evleri kadar ilgi görmekte ve ünlüdür

Bir önceki yazımız olan Karaman Sohbet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Toplam 1 Yorum Var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*