Sohbet Girişi

İslami Sohbet Odaları

İslami Sohbet Odaları

Dini konuların sanal ortamda tartışıldığı, dini sorulara cevap arandığı gelişmekte olan Chat sitelerine İslami Sohbet Odaları denir. Hitap ettiği kullanıcı kitlesi bellidir. Temel olarak soru-cevap şeklinde ilerleyen konuşmalardan oluşur. Konunun dalga geçilmeden, bilimsel araştırmalar, dini kitaplar gibi kanıtlara dayanarak iletilmesi önemlidir. Nesnel(kanıtlanmış, kanıtlanabilirliği mümkün),Bazen öznel(henüz kanıtlanmamış kişiden kişiye göre değişen) fikirler de tartışmaya açılabilmektedir. Diğer sohbet odalarından ayrılan en büyük özelliği; konuşulacak başlığın “din” adı altında olmasıdır.

Dini sohbet odalarına nasıl katılabilirim?

Kendinize uygun bir İslami sohbet odaları bulduktan sonra kurallara dikkat etmelisiniz. Google’a İslami Sohbet Odaları yazınca karşınıza çıkacak seçeneklerden birini kendinize seçebilirsiniz. Kendinize uygun, dikkatinizi çeken bir kanal bulduktan sonra kayıt işlemine başlayabilirsiniz. Kayıt olurken dolduğunuz formun sonunda Chat içi genel kurallar olacaktır. Bu kuralları ihlal etmeme konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Kural ihlal etmeniz, o sitede tamamen yasaklanmanız, karşı tarafa mahcup olmanız gibi durumlar doğurabilmektedir. Formu doldurduktan sonra odalara girip sohbete başlayabilirsiniz.

Dini sohbet odalarına kayıt olurken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle temel kurallara uyabileceğinizden emin olmalısınız. Basitçe özetlemek gerekirse: dalga geçici bir üslup, karşı tarafı aşağılama veya karşı tarafa hakaret etme gibi yasaklar olacaktır. Bunun yanı sıra bazı Chat platformları kendi için özel kurallarda hazırlayacaktır. Bunlar kesinlikle okunmalı ve ona göre hareket edilmelidir.
Sitenin sizden isteyeceği bilgileri doğru bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi paylaşacağınız için sitenin sunucu durumu, sitenin güvenilirliği gibi durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Bazı sitelerde bulunan kayıt olmadan üyelik gibi durumlar sizin güveninizi kazanmak için bir seçenektir. Bu seçeneğe de yönelebilirsiniz. İslami sohbet odaları sayısının her geçen gün artış gösterdiği bilinmektedir.

Dinin sohbet odalarında konuşurken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki konuştuğunuz konular hassas konulardır. Bu konular üzerinden yapılan şakalar pek hoş olmayacaktır. Seviyenizi korumalısınız ve karşı tarafa saygı duyduğunuz izlemini vermelisiniz. Soruları düşünerek yanıtlamaları, soruları sorarken de düşünerek sormalısınız. Bilginiz dâhilindeki sorulara cevaplar vermelisiniz. Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmanız hem sizi küçük düşürecek, hem de karşı tarafı yanlış yönlendirecektir.
Bunlara dikkat edilmediği sürece terbiyesiz, saygısız gibi kötü sıfatları sahiplenmeniz olası bir durumdur. Bu tarz davranışların tamamı sizin seviyenizi belirleyecek ve karşı tarafın size ve fikirlerinize duyduğu saygınlığı arttıracaktır. Bu tarz sitelerde seviyenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamalıyım. İslami sohbet odaları son zamanların favori sohbet odaları arasında yer almaktadır.
Konuştuğunuz konu hakkında bulunan bilimsel bir veri veya dini bir kaynak varsa bunu belirtmeniz önemlidir. Bu hem karşı tarafı ikna etmenizi hem de sizin güvenilir bir insan olmanızı sağlayacaktır. Özellikle konuştuğunuz konular hakkında belgeler varsa bunlar kesinlikle kanıt niteliği taşımaktadır ve tartışmaya pek de açık konular olduğu söylenemez. Bilmediğiniz bir konu hakkında karşı tarafın size verdiği bilgiyi mutlaka araştırmalısınız. Bu karşı tarafın güvenilirliğini değil, bilginin doğruluğunu irdelediğiniz bir kısımdır.
Günümüzde her yerde her bilgi varken bazı bilgilerin yanlış kaydedildiğini, bazen iki hatta üç kaynaktan bakılıp onaylanması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Diğer sohbet odalarından farklı olarak Dini sohbet odaları dini konuları kapsar. Dini sohbet kanallarının büyük bir çoğunluğu konuların sapmasını istemez. Buna onların en hassas noktası bile demek mümkündür.Sitelerin kuralları arasında zaman zaman görülmekte olan bir kuraldır. Bu konuda da dikkat edilmelidir. Konun saptığını hissettiğiniz zamanlar hızlıca tekrardan konuya dönmeniz gerekir. Karşı tarafınızdaki insan farkında olmadan konun dışına çıktığı zaman uygun bir dille uyarmayı unutmayın.
Dini sohbet odaları genel itibariyle cemaatlerle bağlantısı olmayan daha bireysel amaçlarla kurulmuş sitelerdir. Cemaatlerle ilgili konuşmalardan kaçınmak bu sebeple önemlidir. Herhangi bir sohbet odasını da bir cemaatle veya sizin karşı taraftaki insanı herhangi bir cemaatle ilişkilendirmeniz yanlış olacaktır. Eğer bir cemaatin fikirlerini benimseyip kabul etmişseniz karşı taraftaki insanı da fikirlerinizle mensup olduğunuz cemaate bağlamaya çalışmanız da doğru değildir.

Sitede istenmeyen kişiler veya doğru olmayan durumlar karşısında ne yapmalıyım?

Site kurallarını ihlal eden veya saygısız insanlarla karşılaşma ihtimaliniz her sitede olduğu gibi burada da bulunmaktadır. Bazı insanlar siteye kayıt olurken kuralları okumadan üye olurlar ve bu da yanlış durumların gelişmesinin önünü açar. Siteye kayıt olurken site kurallarını zaten okumuştunuz. Bu kurallara hâkim biri olarak nerede ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz fakat size rahatsızlık veren bir insanla münakaşaya girmek üzeresiniz. Konular farklılaşmış ve karşı taraf size olan saygısını kaybetmiştir. Bu tarz durumlar rastlanabilir durumlardır ve normal karşılanmalıdır. Herkesten sizin kadar iyi olmasını, sizin kadar anlayışlı olmasını beklemek yanlış olur.
Bu tarz durumlarda yapılabilecek tek şey bu kişinin kullanıcı adının yönetim birimlerine verilmesidir. Yönetim kadrosu her sitede bunun için bulunur ve bu kişilerin görevi sitenin gidişatıyla ilgilenmektir. Yöneticilere bildirmeniz durumunda gerekli araştırmalar yapılır ve kişiye gereken ceza verilir. Karşı tarafla seviyesiz münakaşa etmek sizi de o kişiden ayırmayacaktır. Böyle bir durumda uyarmalı, kural ihlali hala devam ediyorsa yöneticiye başvurmak en doğru seçim olur. Hepimiz insanız ve zaman zaman öfkemizi kontrol etmekte zorlanırız bu tarz durumlarda en önemli olan kendi öfkenize sahip çıkmaktır. Siz de bir İslami sohbet odaları platformunu tercih ederek; dini konuları öğrenebilirsiniz.
Yöneticiler bu tarz durumlarda çok hassas davranırlar. Genellikle ceza olarak siteden yasaklarlar ve buna internet dilinde ip ban denir. Kısaca değinmek gerekirse karşı tarafın internet modemini bu siteden yasaklayarak, kural ihlal eden kişinin bu sitede başka üyelik almasını engeller. Böylece kullanıcı kitlesi zamanla filtrelenir, kullanıcı kalitesi artar. Siz de bu yaptığınızla yöneticilerin işini kolaylaştırırsınız ve ayrıca sohbet edebileceğiniz kişilerin kalitesini de arttırmış olursunuz.
Peki, farkında olmadan siz kural ihlali yaptınız bu durumda ne yapılmalıdır? Öncelikle karşı taraftaki insandan özür dilemelisiniz. Karşı taraf özrünüzü kabul ederse sorun yoktur. Fakat iş ciddiye binmiş ve olay yöneticilere kadar gitmişse bu konuda onlara açıklama yapmanız gerekir. Yöneticiler kendi aralarında konuşup size ceza verip vermeme konusunda karar alırlar. Kullanıcılar için zor bu durumdur. Bu sebeple bu kötü durumda kalmamak için dikkat ediniz.
Ticari amaçla siteye kayıt olmuş insanlarda denk gelebilmektedir. Size muska, büyü gibi dinimizce yasak olan şeyleri satmaya çalışırlar. Bu insanları da kesinlikle yönetime bildirmeli ve bu kişilere inanmamalısınız. Dili iyi kullanmaları, ikna kabiliyetlerinin yüksek olması sizin aklınızı çelmesin. Hem dinimizce yasak olması hem de sizin temiz niyetlerle geldiğiniz bu Dini sohbet kanalını kirletmeye haklarının olmadığını bir kez daha hatırlamalısınız. Bu tarz insanlardan gerçek hayatta da uzak durmak sizin yararınıza olacaktır. Artık İslami sohbet odaları platformlarının sayısının gün geçtikçe artış gösterdiği biliniyor.

Aradığım sorulara cevap bulabilecek miyim?

Sorularınızın çoğuna evet demek istiyorum. Önce de belirttiğim gibi sizde sorduğunuz soruya verilen cevabı kesinlikle araştırmalısınız. Doğru cevabı bulduğunuzda eğer size yanlış bilgi verilmişse o bilgiyi veren kişiyle tekrar iletişime geçip düzeltmelisiniz. Ayrıca bi konuyu ne kadar çok kişiye sorarsanız kafanızdaki netlik de o kadar artacaktır. Bir yerden sonra soru sormayı bırakıp sorulara cevap vereceğinizi hissedeceksiniz.
Dini sohbet kanallarının temel kuruluş amacı sizin gibi birçok insanın sorularına cevap bulmaktır. Her şey kontrolünüz altında ilerlerken korumanız gerek bir durum olmayacaktır. Lütfen kuralları da unutmayın.

İçeriğimi Oylamak İster Misiniz?

Bir önceki yazımız olan Kaliteli Sohbet Odaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

yönetici 196
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı
iğneada iğneada pansiyon sitemap