İslami Chat Odaları

Hak din; yüce Allah tarafından gönderilen ve temelinde Allah inancı ve ona ibadeti temel alan dinlerdir. Batıl din ise; insanların uydurdukları ve kendilerine tek bir ilah yerine birden fazla ilah kabul ettikleri bir dindir. Bir başka deyişle, insanların kendi menfaatleri için uydurma inançlar ile ortaya çıkardıkları dinlerdir.
Bazı hak dinler ise, yüce Allah tarafından kabul edilmiş olsalar da, zamanla insanlar tarafından batıllaştırılmışlardır. Bu dinler hak peygamberler tarafından insanlara müjdelenmiş olsalar da,bu insanlar tarafından kimi zaman peygamberlere eziyelert edilmiş ve hatta öldürülmeye çalışılmıştır. Dinin gereği olan Allah kelâmı kitaplar ise, yine insanlar tarafından değiştirilerek kendi çıkarları doğrultusunda yeniden yazılmışlardır.Böylece hak din batıl olmuştur.
Hak dinlerin en sonu İslam ve yüce kitabı Kuran’ı kerim ise değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir. Hak din İslam dininin amacı ve insanlara ulaştırmak istediği mesajlar ise günümüz teknolojisinden faydalanılarak, internet sitelerinde kurulan İslami Chat Odaları ile ulaştırılmaktadır.

İslami Chat Odaları Nedir?

İnternet günümüzde en etkili iletişim araçlarından biridir. Amacına uygun olarak kullanıldığı takdirde, insanlar arasındaki sosyal ortamı kuvvetlendirmekte ve belki de yıllardır görmedikleri kişilere ulaşılmasını sağlamaktadır.
Sadece daha önce tanıdığı insanlara ulaşmaktan öte, belki de yeni ve kalıcı arkadaşlar edinilmesine de olanak sağlamaktadır. Burada önemli olan internetin doğru kullanılmasının yanında, güvenli sitelerin bulunmasıdır. İnternet ortamında yer alan arkadaşlık sitelerinin bir çoğu güvenilir olmamakla birlikte, insanlara fayda yerine zarar verebilmektedir. Ancak, bazı chat odalarında ise amaç sadece arkadaş edinmek değil, bilgi paylaşımı yapmak ve aynı düşünceye sahip olan insanların buluştuğu bir platform olmasıdır.
İşte İslami Chat Odaları bu amaçla kurulmuş olan bir platformdur. İslam dininin tüm güzelliklerini paylaşmayı amaç edinen sitede, farklı ve kişilere zarar veren herhangi bir üsluba asla izin verilmemekte ve hak din İslam’ın gerekleri tartışılmaktadır.
Farklı chat odaları arkadaş edinmek ve kişilerin belki de gerçek hayatda asla yapamayacağı ya da söyleyemeyeceği sözleri kullandıkları bir alan olabilir. Burada kişiler sadece konuşmaktan öte, ahlaki ve kimi zaman da yasal olmayan şekilde tavırlar sergileyebilir. Kimi zaman aile birliğine zarar verebilen arkadaşlıklar kurulabilir. Ya da kişilerin birbirlerini maddi ya da manevi aldatması söz konusu olabilir.
Oysa, İslami chat odaları bu tarz düşünce ve yazışmalara asla müsaade etmez. Amacından sapan konuşma ve düşüncede olan kişilere izin verilmez ve orada bulunma gayesi dışında hareket edilmesine müsaade edilmez.
Din; insan hayatında büyük önem taşıyan bir olgudur. Çünkü din sayesinde insanların insani duyguları frenlenmekte ve kimi zaman Allah korkusu, kimi zaman ise inanç kuvveti ile vicdani hareket ederek iyiliğe sevk edilmektedir. Böylece din sayesinde insanın kişiliği şekillenmekte, daha iyi ve güçlü bir karaktere bürünmektedir. Günah ve fenalıklardan korunarak, hem kendisine hem de çevresine karşı çok daha faydalı bir birey haline gelmektedir.

İslami Chat Odalarının Amacı Nedir?

İslam dini bir yoldur. Bu yol kişiyi Hak ile buluşturmakta ve batıldan ayırmaktadır. İslam dini engin bir deniz gibidir. Derinlerinde, insan hafızasının alamayacağı kadar güzel ve ince düşünceler bulunmaktadır. Kimi zaman bir insanın öyle konular karşısına çıkar ki, bir başka kişinin düşüncesine ihtiyaç duyabilmektedir.
İslami Chat Odaları; yüce islam dininin paylaşımlarının yapıldığı bir platformdur. Burada bir olay üzerinde farklı düşüncelerin ortaya atılarak, İslami yönden en doğrusunu bulma amaçlanmaktadır. Olaylara bakış açısı farklıdır. Ancak, doğru tekdir ve doğruyu bulmanın en güzel yolu ise, çatışmadan fikir birliğine varabilmek ve bunu yaparken başka insanlarla muhabbet edebilmektir.
Bir çok insan, farklı arkadaşlık sitelerinde chat yaparken arkadaş bulmak yerine sanal ortamda uygunsuz hareketlere maruz kalabilmektedir. Bu da sanal ortamın güvenilirliğinin sorgulanmasına sebep olabilmektedir. Oysa İslami Chat Odaları, sanal ortamda bile bu tarz düşünce ve hareketlere asla izin vermemektedir. Amacının dışında hareket eden kişi ya da kişilerin dışlanacağı bu ortam, belki de sanal ortamın güvenilir olan tek chat odasıdır.
İslami Chat Odaları; İslam dininin tüm güzelliklerinin paylaşıldığı bir ortamdır. İnsan aklında soru olarak takılı kalan olayların en güzel açıklamalarına yer verildiği bir alandır. Kimi zaman bilimin bile açıklayamayacağı olayların, insan düşüncesinde şekil bulup, diğer kişilerle bilgi alışverişi yolıuyla doğruya ulaşmasını sağlanmasıdır.
Bu bağlamda İslami Chat Odaları, bir anlamda kişilere eğitimin de verildiği daha doğrusu farklı düşüncelerin ortaya atılarak en doğrusunun öğretildiği bir alan olarak da görülebilmektedir. Kimi zaman insanların kitaplarda bulamadığı konuları bulduğu bir yerdir. Ya da daha önceleri doğru bildiği yanlışları olduğunu kabul etmesidir.
İslami Chat Odaları; İslamı bilerek yaşamak isteyenlerin buluştuğu bir ortamdır. Kimi zaman, en iyisini bildiğini zannederek yanlış yaşayan kişilerin, dinini en doğru şekilde yaşayabilmeleri için başkalarının fikirlerine ihtiyaçları vardır. İşte bu ortam, kişilere en doğrusunu bulmaları ve farklı fikirleri öğrenip kendi yanlışlarını düzeltmeleri için bir olanakdır.
Dinini en doğru şekilde öğrenip, yaşamak isteyen kişilerin bulunduğu İslami Chat Odaları; sadece fikir birliği değil, aynı düşünceye sahip insanlar arasında kalıcı muhabbetler olmasını da sağlamaktadır. Üstelik bunu yaparken kişilerin rencide edilmemesini sağlamakta, uygunsuz hareketlerin oluşmasına ve amacının dışında hareket edilmesine asla izin verilmemektedir.
Din; Allah ile kulu arasındaki bir köprüdür. İnsanoğlu yüzyıllardır kendisini yaratan o ulu Allah’ı ve yaratılış amacını merak eder. Bu dünyaya gelme amacı nedir? Nasıl yaratılmıştır? ve kendisini yaratan o yüce Allah’a nasıl kulluk etmelidir? Gibi sorularına cevap ararken, din olgusu ile tüm yanıtlarını bulabilmektedir.

İslami Chat Odaları Güvenli midir?

Din duygusu ile kişiler önce vicdan yargıcının karşısına çıkmakta daha sonra ise yapılan şeyin yanlış olduğunun farkına vararak kendisini düzeltme yoluna gitmekte ve böylece toplum daha iyi insanlarla ve daha sağlıklı bir yapıya bürünmektedir.
Gelişen teknoloji, insan ilişkilerinde sanal ortamın önem kazanmasını sağlamıştır. Tüm zamanını bilgisayar başında geçiren insanlarda sosyal hayat azalmış ve bu da kişilerin internet ortamında arkadaşlık kurmalarına sebep olmuştur. Birçok caht odasının aksine İslami ChatOdaları, amacına uygun olarak sadece aynı din birliği içinde olan insanların buluştuğu bir platform’dur.
Bu ortamda amaç; farklı görüşlerin tek gerçeğini bulmaktan geçmektedir. Böylece, kişiler arasında muhabbet oluşurken, bilinmeyen ya da doğru bilinen yanlışların düzeltileceği bir ortam ortaya çıkmakta ve İslami Chat Odaları, amacına uygun olarak kullanılabilmektedir.
İslam dini dinlerin en güzeli ve hak dinlerin en sonucusudur. Dinini yaşamak isteyen kişilerin ise, önce dinini bilmesi ve anlaması gerekmektedir. Bu anlamda görüşlerin paylaşıldığı ve İslami değerlerin en doğru şekilde işlendiği yer ise İslami chat odaları’dır. Bu sayede, farklı kişilikler ile olumlu muhabbetler yapılırken, bilinmeyeni öğrenerek dinini en güzel şekilde yaşamak da mümkün olacaktır.
Din; kulun Allah ile yakınlaşmasını sağlayan, kim olduğunu, nereden geldiğini ve ne amaçla yaratıldığına cevaplar bulan bir olgudur. Aslında din, ilk insan ile birlikte doğmuştur. Çünkü insan vicdani olarak inanmak ve iman etmek ister. Bunun için ilk insan Hz. Adem’den itibaren günümüze kadar din olgusu her dönem, tüm topluluklar için önemli olmuştur.

Bir önceki yazımız olan İslami Chat Siteleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLK YORUMU SİZ YAPIN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*