Canlı Sohbet Siteleri

Yalnızlık insanları sevmediği bir durum olmakla beraber insan doğasına da aykırıdır. İnsanlar topluluk halinde yaşarlar ve sürekli birbirleri ile iletişim halindedirler. Bundan dolayı sohbet, günlük yaşamda insanlar arasında önemli ve eğlenceli bir aktivitedir. Fakat bazı durumlarda insanlar sohbet edecek kimseyi bulamıyorlar ya da kendilerini rahat ifade etmekte bazı sorunlar yaşıyor olabilirler. Bu gibi durumlarda teknolojinin de gelişmesi ile birlikte internet üzerinden yapılabilecek online canlı sohbet siteleri çoğalmıştır.
Yeni bir yere taşınmış veya farklı insanlarla tanışacak sosyal ortamlara girme imkânı bulunmayan, internet üzerinden sohbet etmeyi seven, kendini rahatlıkla ifade edemeyen, içe kapanık vb. bireyler için bu siteler eğlenceli bir uygulama olmaktadır. Canlı sohbet siteleri sayesinde sağlam arkadaşlıklar edinen, sevgili olan hatta evlenen kişiler olmaktadır. Sohbet siteleri çok geniz bir kesime ve kitleye hitap etmektedir. Bundan dolayı birçok insan farklı neden ve amaçlarla birlikte sohbet sitelerine üye olmaktadırlar. Ve günümüzde yazılı mesajların yanı sıra görüntülü ve konuşarak da sohbet etmek mümkün hale gelmiştir.

Seviyeli Sohbet Etmek Mümkün

İlk online canlı sohbet siteleri 90’lı yıllarda kullanılmaya başlanılmasına rağmen pek çok kişide sohbet sitelerine karşı bir önyargı olmaktadır. Birçok farklı konsepte sohbet sitesi olmasına karşı, genel olarak sitelerin öncelikleri kişilerin birbirleriyle saygılı ve seviyeli konuşmalarıdır. Bundan dolayı sanılanın aksine seviyeli sohbet etmek mümkündür.
Argo, küfür, kaba, hakaret ve cinsel içerikli yazılar yazanlar hemen şikâyet edilip tekrar sohbet sitelerine girmesi engellenmektedir. Çünkü sohbet sitelerinde temel amaç insanların birbirleri ile sohbet etmesi, kaynaşması ve bir şeyleri paylaşmasıdır. Bunu kötüye kullanan kişiler, maalesef, çıktığından dolayı, bu kişiler diğer üyeler tarafından hemen şikâyet edilmeli ve sohbet sitelerinin seviyesini ve saygısını korumaya yardımcı olmalıdırlar.
Eğer sohbet etmek isteyen kullanıcı diğer kullanıcılara nasıl yaklaşırsa öyle geri dönüş alır. Genelde olduğu gibi sohbet siteleri içerisinde kelimeleri büyük harfle yazmak bağırmak anlamına geldiği için kaba olarak algılanmaktadır. Bundan dolayı yazım kurallarına dikkat ederek ve saygılı bir şekilde konuşmak, diğer insanlarında öyle yaklaşmasını sağlayacaktır.

Mobil Canlı Chat

Sohbet siteleri ilk ortaya çıktığı zaman insanlar bilgisayar üzerinden konuşuyorlardı. Zaman içinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte cep telefonları birer bilgisayar haline geldi ve hemen hemen bilgisayarlarda yapılan her işlem ve uygulama telefonlarda da yapılır hale geldi. Aynı zamanda bilgisayarda sadece bilgisayar başında olunduğu zaman canlı sohbet siteleri kullanma şansı olmaktaydı. Bundan dolayı birçok sohbet sitesi uygulamalarını mobile taşıyarak, mobil canlı sohbet siteleri oluşturmuşlardır.
Bu sayede kullanıcılar telefonları ile her an ve her yerde rahatlıkla diğer kullanıcılar ile doya doya sohbet etme keyfini yaşamaları mümkündür. Mobil chat sitelerinde de aynı kurallar geçerli olmaktadır. Birçok site ücretli ve üyelikle mobil sohbet hizmeti sunarken, bazı sitelerde tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Fakat telefona indirilecek sohbet sitesinin mobil uygulamasının güvenli olduğundan emin olunmalıdır. Bazı siteler telefonlara kendi uygulamalarının yanı sıra başka uygulamalarda otomatik indirmektedir. Bundan dolayı sitelerin öncelikle güvenilir olduğu araştırılmalı ve ona göre mobil uygulaması ve chat odaları kullanılmalıdır.

Sohbet Odaları Kuralları

Sohbet edecek kişiler arasında düzeni sağlamak ve kötü niyetli kişileri engellemek adına canlı sohbet siteleri belirli kurallar koymaktadır. Belirli başlı kurallar siteden siteye değişmekle beraber genel olarak benzerdir. Kullanıcı adı ve sohbet kanallarının sorumlulukları sohbet sitelerinin sorumluluğundadır.
Bundan dolayı ilgili kullanıcıya ve kanala müdahale etme hakkı bulunmaktadır. Kullanıcının söylemleri ise o kullanıcıya aittir ve eğer kullanıcı politik, ırkçı, cinsiyetçi, hakaret ve küfür içerikli paylaşım yaparsa kanaldan ve siteden engellenmektedir. Bu söylemlerin yanı sıra diğer kullanıcılara veya sitelere karşı zararlı veya çıkarcı eylemlerde yasaklanmıştır. Eylemin boyutuna bağlı olarak hukuki olarakta yaptırım yapılabilinmektedir. Genel olarak sohbet siteleri için yaş sınırlaması bulunmaktadır. Bu sınır 18 yaş olmakla birlikte bazı sitelerde 15 yaşa kadar kabul edilebilmektedir.
Sohbet kanallarının özelliklerine bağlı olarak reklam, satış içerikli paylaşımların yapılması, ev adresi gibi özel adreslerin paylaşılması, cep telefonu, sosyal medya hesapları gibi kişisel bilgilerin paylaşılması da yasaklanmıştır. Kişiler üyesiz olarak veya üye olarak oluşturdukları hesap ile sohbet kanallarına dâhil olup bu kurallar çerçevesinde sohbet edebilmektedirler. Bu kuralların yanında yazılı olmayan etik kurallarda bulunmaktadır.
Canlı sohbet siteleri için saygı önemli bir unsurdur. Bundan dolayı karşıdaki insanların etnik ve kültürlerine hakaret amaçlı söylemlerde bulunulmamalıdır. Kimse kimseyi sohbet etmek için zorlamamalıdır. Bu tür zorlamalar sıklıkla yaşanmaktadır. Bundan dolayı olabildiğince kaçınılmalıdır.

Sohbet Odası Çeşitleri

Sohbet sitelerinde herkes kendi isteğine göre kişileri ve grupları bulabilmektedir. Her kesime ve her isteğe hitap eden çok çeşitli sohbet siteleri bulunmaktadır. Böylelikle canlı sohbet siteleri kullanan kişiler kendi kafa yapılarına göre istedikleri kişilerle sohbet etme imkânı bulabilmektedirler. Bu sohbet sitelerine örnek olarak Avrupa ya da gurbetçi sohbet odaları örnek verilebilir.
Gurbette yaşayan Türk vatandaşları kendi vatandaşları ile rahatlıkla konuşup sohbet edebileceği bir platform oluşturarak vakitlerini en güzel şekilde değerlendirme fırsatı yakalıyorlar. Arkadaşlık veya evlilik siteleri iste arkadaş olmak isteyen veya kendine eş arayan insanların kullandığı sohbet siteleridir.
Her geçen gün internetten tanışıp evlenen insanların sayısı artmaktadır. Bu durumun evlilik sitelerinin payı da bir hayli fazladır. İslami sohbet siteleri, dini hassasiyetlerini ve inançlarını ön palanda tutan kişilerin paylaştığı sohbet siteleridir.

Şehirlere Ve Ülkelere Göre Sohbet Siteleri

Sohbet sitelerine üye olunup ve sohbet edilmeye başlandığı zaman çok çeşitli ve her yerden insanla karşılaşmak mümkündür. Fakat insanlar kendi memleketlerinden veya belirli bir şehirden insanlarla tanışıp arkadaş olmak ve onlarla sohbet etmek istemektedir. Bu durumlar için şehirlere ve ülkelere özel canlı sohbet siteleri bulunmaktadır.
Türkiye’nin 81 iline özel ve Almanya, Hollanda gibi Türk nüfusunun fazla olduğu ülkeler için özel sohbet odaları bulunmaktadır. Bu sohbet odalarında insanlar, birbirleriyle kısa veya uzun süreli canlı bir şekilde sohbet etme imkânı bulmaktadırlar. Bu özel sohbet odaları kullanıcılar tarafında yoğun ilgi görmektedir. Bu sohbet siteleri sayesinde insanlar, boş vakitlerinde yeni insanlar tanıyarak ve sohbet ederek geçirmektedirler. Hem farklı kültürlerden insanları tanımanın yanı sıra hemşerilerini de tanıma fırsatı bulmaktadır.

Günümüz Chat Siteleri

İnternet üzerinde chat siteleri ilk açıldığı zamandan bu zamana kadar siteler gelişim göstermişlerdir. Çok geniş ağa sahip ve geniş kitleye hitap eder hale gelmişlerdir. Bu bakımdan da sohbet sitelerinin popülerliği her geçen gün artmaktadır. Günümüz chat siteleri kullanıcılara eğlenceli vakit geçirme fırsatı sunmaktadır. Canlı sohbet siteleri ile karşılıklı sohbet edercesine sohbet etmek mümkündür.
Görüntülü veya mesaj ile sohbet edilebilme imkânı bulunmaktadır. Böylece insanlar yeni insanlarla tanışmanın yanı sıra çok güzel arkadaşlıklarda kurabilmektedirler. Sohbet sitelerine ise üye olmak ve sohbete başlamak çok kolaydır. Birçok site kişiler için üye olmadan sadece kullanıcı adı belirleyerek giriş yapma fırsatı sunmaktadır.
Bunun yanında ayrıntılı üye olarak ve üyelik sırasında istenen, kişiyi tanıtıcı bilgilerle de üye olmak ve sohbete başlamak mümkündür. Üye olma metottu tamamen kişinin isteğine kalmıştır. Böylece sınırsız sohbetin keyfini çıkarmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Çılgın Sohbet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Toplam 1 Yorum Var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*