• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Sukulent Hastalıkları

Sacred

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 May 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
33

Reputation:

Sukulent, kaktüs familyasının bir türü olsa da dikensizdir. Aynı zamanda etli bir yapıya sahiptir. Bakımının kolay olması, kolay çoğaltılabilmesi, uzun ömürlü olması gibi nedenlerden dolayı çok fazla tercih edilir. Fakat bütün bitkilerde olduğu gibi sukulentlerde de hastalıklar zaman zaman başınıza dert olabilir. Aşırı sulanma, havasız kalma, susuz kalma, böcekler gibi pek çok etken sukulent hastalıklarına neden olabilir.

Kimi zaman sukulentlerin yapraklarında yumuşama, sararma veya renklerinde koyulaşma meydana gelebilir. Bu durum muhtemelen fazla sulamadan kaynaklı olabilir. Fazla su alımından kaynaklı sorun, bitkinizin yavaş yavaş ölmeye başladığını gösterir. Bu durumda yapılması gereken su vermeyi kesmek ve mümkünse kuru topraklı yeni bir saksıya almaktır. Her ne kadar kurtarmak zor olsa da kimi zaman geri dönüş alınabilmektedir.

Sukulent Böceklenmeleri ve Tedavileri

Sukulent
bitkilerde kimi zaman yapraklarda pamuksu beyaz öbekler meydana gelir. Bunlar bitkinizin öz suyunu emen zararlı böceklerdir. Un biti tarzı böceklerin bitkinize tebelleş olmasından kaynaklanan pamuksu beyaz öbeklere karşı yapmanız gereken ilk şey, bitkinizi diğer bitkilerden ayırarak karantinaya almaktır. Bu sayede diğer bitkilerinize geçme riskini azaltabilirsiniz. Ardından da aseton gibi alkol bazlı bir şeylerle beneklerin olduğu alanları tek tek temizlemeniz gerekir.

Kimi zaman sukulentlerinizin tepesinde kararma meydana gelebilir. Bunun nedeni daha çok kırımızı örümcek adını verdiğimiz zararlılardır. Bunlar bitkilerde, sebzelerde, ağaçlarda sık bulunur ve arkalarında şekerli bir sıvı bırakırlar. Bu da bitkinizin çürümesine neden olur. Bu durumda yine ilk olarak karantinaya almalı, ardından da doğru ilaçla ilaçlamalısınız.

Sukulentler Hakkında Bilgi Bulamanın Adresi

Sukulent böceklenme
ve hastalıklarına dair bütün merak ettikleriniz, evde nasıl ilaç hazırlayabileceğinizi ve nasıl uygulayacağınıza dair detayları Sade Sukulent adlı sayfadan takip edebilirsiniz. Hemen her bilgiye ulaşabilirsiniz.
 
Üst Alt