• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

ŞÖMİNE ODUNU NEDİR?

drminter

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Ara 2019
Mesajlar
473
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Yaş
29

Reputation:

Şömine odunları özenle seçilir ve genellikle gürgen, meşe veya çam ağaçlarından üretilir. İçerisinde sunta, MDF gibi zararlı maddeler bulunmaz. Doğal ürünlerden oluştuğundan çevreye karşı zararlı değildir bu nedenle de şömine odunları doğa dostudur demek doğru olacaktır. Şömine odunları preslenerek imal edilir bu nedenle de fazla yer kaplamazlar. Şömine odunları yaklaşık olarak 1.5 saat yanmaktadır ve ısı kapasitesi yüksektir.

Şömine odunları arasında en çok tercih edilen genellikle meşe odunudur. Çünkü meşe odunlarının ısı kalorisi yüksektir ve is yapmazlar. İs yapmadıkları için de şömine temizliğini kolaylaştırdığından en çok tercih edilen şömine odunlarıdır.

Şömine odunlarını üretmeden önce dikkat edilmesi gereken şeylerin başında şömine odunu yapılacak ağacın en az 1.5-2 sene beklemiş olması gerekir. Böylece ağaç nemini atar ve şömine odununun kalite ve performansı artar.

Şömine odunlarının kalınlıkları 10-12 cm ve uzunlukları 35-50 cm arasında olmalıdır.ŞÖMİNEDE YAKILMAMASI GEREKEN ÜRÜNLER NELERDİR?


*Yeni kesilmiş ağaç kullanılmamalıdır.

*Akaju kullanılmamalıdır.

*Tuzlu yerde bekletilen odunlar kullanılmamalıdır.

*Yaş ağaçlar kullanılmamalıdır.

*Kömür kullanılmamalıdır.
 
Üst Alt