Kadında Orgazm Bozukluğu

[Superalem] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Cinsel Sağlık kategorisinde aFa tarafından oluşturulan Kadında Orgazm Bozukluğu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 97 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Cinsel Sağlık
Konu Başlığı Kadında Orgazm Bozukluğu
Konbuyu başlatan aFa
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aFa

aFa

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
CEO
Teknik Admin
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
177
Tepkime puanı
4
Puanları
18
Konum
İstanbul

İtibar:

Nedir?

Tatmin edici bir uyarıcı fazdan sonra orgazmda çok uzun süreli gecikme veya orgazm olamama durumudur. Pratisyen hekimin hastanın yaşını, geçmiş cinsel deneyimlerini ve cinsel uyarılma yeterliliğini dikkatli şekilde hesaba katması gerekir. Bu durumun, cinsel partnerle olan ilişkide bir bozukluk şeklinde tanımlanabilecek şekilde soruna neden olması gerekir.

Kadınların yaklaşık %10’u, uyarılma veya koşullar nasıl olursa olsun hiçbir şekilde orgazmı yaşamaz. Çoğu kadın klitoral uyarılmayla orgazma ulaşabilir; fakat kadınların yalnızca yaklaşık %50’si cinsel birleşme sırasında düzenli olarak orgazma ulaşabilir.

Sebepler

Duygusal travma veya cinsel yada fiziksel taciz
İlaçlar, alkol ve ameliyat
Yetersiz cinsel ilişki
Pelvik taban sarkması

Tanısal Kriterler

Normal bir cinsel zevk safhasını takiben orgazmda gecikme veya gerçekleşmeme durumunun kalıcı veya nükseden şekilde yaşanması. Kadınlar, orgazmı tetikleyen uyarılma türünde veya yoğunluğunda büyük bir çeşitlilik gösterir. Kadında Orgazm Bozukluğunun teşhisi, doktorun, kadının orgazm kapasitesinin, yaşına, cinsel deneyimine ve aldığı cinsel dürtünün yeterliliğine göre olması gerekenden az olduğu yargısını temel almalıdır.
Dikkat çekici zorlanmadan kaynaklanan rahatsızlık veya kişiler arasında yaşanan zorluklar.
Orgazm bozukluğu başka bir aksis 1 bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir Cinsel Bozukluk haricinde) ve bir maddenin etkilerinin doğrudan psikolojik etkilerinden kaynaklanmaz (örneğin; madde veya yanlış ilaç kullanımı).

Özellikler

Var olan veya geçmişteki travmatik deneyim.
Her iki partner tarafından kaynaklanan zayıf iletişim.
Olası yetersiz genital uyarılma.

Tedavi

Genel olarak uygulanan tedavi, altta yatan sorunu veya hayatla ilgili zorlukları keşfetmeyi ve çözmeyi içerebilir. Hayatı boyunca orgazm bozukluğu yaşamış olan kadınlar bir psikologa yönlendirilir. Uzman olmayan doktor, her hastayla danışmanlık seanslarını yaklaşık altı seansla sınırlandırmalı ve daha karmaşık vakaları bir terapiste veya psikiyatra yönlendirmelidir.

Gerçekler ve İpuçları

Kadında Orgazm Bozukluğuyla İlgili Gerçekler ve İpuçları

Kadında orgazm bozukluğu, sıradan bir cinsel zevk aşamasından sonra orgazmda gecikmenin veya orgazm olamama durumunun yaşandığı bir bozukluktur.
Kadında orgazm bozukluğu hayat boyunca devam edebilir, sonradan edinilebilir veya duruma özel olabilir.
Kadında orgazm bozukluğu genç kadınlarda daha yaygın görülür ve artan yaşla birlikte ilerleyebilir.
Anksiyete, korku, boşanma, fiziksel yaralanma veya hastalık, ilaçlar ve ameliyat, yetersiz cinsel ilişki veya ön sevişme, pelvik taban sarkması, partnerle ilişkilerde sorunlar, stres vb duygusal travmalar, kadında orgazm bozukluğunun temel nedenleridir.
Yaşına, cinsel deneyimine ve cinsel uyarılmasına bağlı olarak kadının orgazm kapasitesinin kontrol edilmesini içeren klinik bir yargıya dayanarak tanı konulur.


HemenSagLik..
 
Üst Alt